Quantcast
skip navigation

All-America, All-State teams released

06/06/2011, 10:10pm CDT
By Loren Nelson, Editor

Blake lands three on All-America list, including Mr. Lacrosse George Ordway

Eight players have received All-America honors as selected by the state’s boys lacrosse coaches, including 2011 Mr. Lacrosse award winner George Ordway of Blake.

Blake, No. 2 in the Lax Hub’s final state rankings, had a state-high three players on the All-America list. Seniors Joel Pinedo, a long-stick midfielder, and Ben Bennett, a defenseman, joined Ordway in receiving the recognition.

Stillwater attackman Sam Mathieu is the lone junior on the list, and he is joined by teammate Carson Cannon, a senior defenseman.

Minnetonka attackman Chase Fisher, Eden Prairie midfielder Mitch Hugdahl and Breck midfielder Steven Kiesel all received All-American status.

Those eight players were joined on the All-State team by junior face-off specialist Dom Burg and senior Christian Rekow of Benilde-St. Margaret’s along with senior defenseman Curt Rau and senior goaltender Jared Klapperich of Eden Prairie.

No. 1-ranked and unbeaten Benilde-St. Margaret’s had five more players selected to the second and third all-state teams.

Minnesota All-Americans

Name School Year Pos.
Chase Fisher Minnetonka 12 A
Sam Mathieu Stillwater 11 A
George Ordway Blake 12 A
Mitch Hugdahl Eden Prairie 12 M
Steven Kiesel Breck 12 M
Joel Pinedo Blake 12 LSM
Ben Bennett Blake 12 D
Carson Cannon Stillwater 12 D

First Team All-State

Name School Year Pos.
Chase Fisher Minnetonka 12 A
Sam Mathieu Stillwater 11 A
George Ordway Blake 12 A
Dom Burg Benilde-St. Margaret's 11 FOGO
Mitch Hugdahl Eden Prairie 12 M
Steven Kiesel Breck 12 M
Christian Rekow Benilde-St. Margaret's 12 M
Joel Pinedo Blake 12 LSM
Ben Bennett Blake 12 D
Carson Cannon Stillwater 12 D
Curt Rau Eden Prairie 12 D
Jared Klapperich Eden Prairie 12 G

Second Team All-State

Name School Year Pos.
Christian Horn Benilde-St. Margaret's 11 A
Matt Hugdahl Eden Prairie 12 A
Ryan McNamara Eastview 10 A
Reed Mandel Blake 12 FOGO
Taylor Topousis Benilde-St. Margaret's 12 M
Parker Weinstock Minnetonka 12 M
Cullen Willox Eagan 10 M
Dane Ameling Minnetonka 11 LSM
Jon Dryke Minnetonka 11 D
Calvin Lamb Eagan 11 D
Zach Silvestri Benilde-St. Margaret's 12 D
Grant Dressen Blake 12 G

Third Team All-State

Name School Year Pos.
Will Hoesley Benilde-St. Margaret's 11 A
Davis Snyder Eden Prairie 12 A
Matt Weller Rosemount 11 A
Scott Pescheret Eagan 11 FOGO
Ryan Brown Mahtomedi 11 M
Ben Martynec Hill-Murray 12 M
Max Murphy Maple Grove 12 M
Myles Berge Mahtomedi 12 LSM
Adam Clark Benilde-St. Margaret's 12 D
Kyle Oswald Apple Valley 12 D
Patrick Singer Mahtomedi 12 D
Grant Wilson Lakeville North 11 G

Most Popular

Spotlight Game Coverage

Tag(s): Home  Boys' MSHSL